Aktualności

Wystąpienie do MSZ ws. kontroli w rosyjskich NGOsach

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaapelowała do Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego o podjęcie wszelkich możliwych działań, zarówno w kontaktach bilateralnych z Rosją, jak i na forum organizacji  międzynarodowych, w celu przeciwdziałania zagrożeniom dla funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego w Rosji. Wystąpienie ma związek z szczegółową kontrolą, jakiej poddawane są rosyjskie organizacje pozarządowe w ciągu ostatnich tygodni.

Działania wpisują się w rozpoczętą jeszcze w zeszłym roku rządową kampanię przeciwko aktywności obywatelskiej w Rosji. W całym kraju skontrolowanych zostanie kilka tysięcy organizacji. W samym Petersburgu władze zapowiedziały dokonanie około 100 inspekcji.

Do pierwszych inspekcji doszło pod koniec lutego na południu kraju w Saratowie. Na początku marca skontrolowano pierwsze organizacje w rosyjskiej stolicy. W większości przypadków w kontrolach biorą udział przedstawiciele prokuratury, inspekcji podatkowej oraz pracownicy ministerstwa sprawiedliwości. Zdarza się, że wśród inspektorów znajdują się przedstawiciele służb specjalnych, straży pożarnej, a także inspekcji sanitarnej.

Do najważniejszych rosyjskich i międzynarodowych organizacji takich jak Memoriał, czy Amnesty International. „Naszym zdaniem, ograniczanie swobody organizacji pozarządowych jest jednocześnie atakiem na prawa jednostek, w obronie których organizacje te występują” – mówiła na dzisiejszej konferencji prasowej Danuta Przywara, prezes HFPC.
Z przekazanych informacji wynika, że przedstawiciele władzy przychodzą razem z dziennikarzami stacji telewizyjnej NTV. Tego samego dnia w programie tej stacji emitowany jest materiał, w którym niezależne organizacje pozarządowe pokazywane są w sposób podważający ich rzetelność i uczciwość. W wielu przypadkach organizacje nie były uprzedzane o inspekcji. A kontrole przeprowadzono z zaskoczenia.

„Kontrole, które przeprowadzono w ostatnich dniach w Rosji nie mają precedensu. Całość wygląda na dokładnie zaplanowaną akcję” – mówi Andrej Blinuszow, szef Memoriału w Riazaniu. „Współpracownicy prokuratury żądają setek dokumentów podkreślając, że chodzi o sprawdzenie czy organizacja nie prowadzi tzw. „działalności ekstremistycznej”- dodaje Andrej Blinuszow.

Kontrole pojawiają się niemal w tym samym momencie w wielu organizacjach pozarządowych w Rosji. Mowa jest o setkach organizacji.

Stowarzyszenie „Memoriał” 19 grudnia 2012 roku zostało uhonorowane nagrodą Ministra Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej „Pro Dignitate Humana”. „Teraz „Memoriał” oraz inne rosyjskie organizacje pozarządowe oczekują od całej społeczności międzynarodowej wsparcia i pomocy” – mówi Danuta Przywara.

Wystąpienie dostępne jest tutaj.

Nadchodzące Wydarzenia