Aktualności

Władze Azerbejdżanu skazały dziennikarkę Khadiję Ismayilovą

Helsińska Fundacja Praw Człowieka zdecydowanie potępia skazanie opozycyjnej azerskiej dziennikarki śledczej Khadijy Ismayilovej, którą Sąd Okręgowy w Baku skazał 1 września na karę 7 i pół roku więzienia.

Khadija Ismayilova jest niezależną dziennikarką śledczą, która zasłynęła serią materiałów ujawniających wszechobecną korupcję elit politycznych Azerbejdżanu i ukazującą brudne interesy rodziny prezydenckiej i samego prezydenta Azerbejdżanu, Ilhama Aliyeva. W swoich bezkompromisowych materiałach rozpowszechnianych przez Radio Wolna Europa Khadija Ismayilova ukazywała prawdziwe oblicze azerskiej dyktatury, która przekupstwem i represjami podtrzymuje swój wizerunek na zewnątrz, podczas gdy ludzie bliscy władzy bogacą się publicznym kosztem. Khadija, mimo częstych pogróżek, które otrzymywała, brutalnych szantaży, którym była poddawana i ostrzeżeń, aby nie wracała do kraju ze swych zagranicznych podróży, podczas których mówiła otwarcie o kryminalnych związkach władzy w Azerbejdżanie, nie zaprzestała pracy dziennikarskiej.

Aresztowano ją 1 grudnia 2014 r. i od tej pory oczekiwała na wyrok w areszcie tymczasowym w Baku. Początkowo prokurator stawiał jej zarzut nakłonienia do próby samobójczej jej byłego partnera, ten jednak wycofał swoje zeznania. Oskarżyciel nie dał za wygraną i postawił jej zarzuty prania brudnych pieniędzy, matactwa finansowego, przestępstw podatkowych i nadużywania pozycji służbowej.

Proces Khadijy Ismayilovej nie spełniał żadnych, nawet podstawowych gwarancji procesowych. To zjawisko obserwowaliśmy podczas monitoringów prowadzonych przez International Partnership for Human Rights (IPHR) już wcześniej podczas innych procesów o podobnym charakterze w Azerbejdżanie – powiedziała Brigitte Dufour, Dyrektorka IPHR. Wnioski obrony są regularnie oddalane, co zaprzecza zasadzie równości broni – podstawowej zasadzie składającej się na prawo do rzetelnego procesu – i dowodzi, że w tych procesach sędziowie otwarcie stoją po stronie oskarżycieli – dodała Dufour.

Mimo szykan ze strony władzy i wymiaru sprawiedliwości, Khadija Ismayilova nie poddaje się w mówieniu prawdy, nawet zza krat. Za swoją odwagę otrzymała już wiele nagród, m.in. PEN American’s 2015 Barbara Goldsmth/ Freedom to Write Award. Jej ostatnie słowa na dzień przed rozprawą opublikowała opozycyjna azerska stacja Meydan TV:

Kiedyś nadejdzie dzień, w którym zbudujemy społeczeństwo, w którym nie będziemy musieli być nieszczęśnikami.

W związku z wyrokiem na Khadiję Ismayilovą międzynarodowa koalicja Sport for Rights, której członkiem jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka wydała oświadczenie, które znajduje się tutaj.