Aktualności

Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi

4 sierpnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi. W tym roku po raz czwarty organizacje pozarządowe z całej Europy wykazały swoją solidarność i poparcie dla działaczy społeczeństwa obywatelskiego w tym kraju. W zeszłym roku dniu temu towarzyszyło radosne wydarzenie, mianowicie uwolnienie Alesia Bialackiego, przewodniczącego Centrum Praw Człowieka „Wiasna”. Jednak to w zasadzie nie zmieniło sytuacji na Białorusi, ponieważ nadal są prześladowani dziennikarzy oraz przetrzymywani więźniowie polityczni. Równięż w lutym b.r. jedna z najbardziej znanych obrończyni praw człowieka na Białorusi, Jelena Tonkaczowa, została wydalona z kraju. Jednocześnie sąd wprowadził dla niej zakaz pobytu na terenie Białorusi przez 3 kolejne lata.

Jak i co roku, Helsińska Fundacja Praw Człowieka postanowiła dołączyć się do obchodów Międzynarodowego Dnia Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi. W dniu 4 sierpnia w Faktycznym Domu Kultury przy ul. Gałczyńskiego 12 odbyła się projekcja filmu pt. „Banda”. Film został przygotowany przez Białoruskie Centrum Dokumentacji i opowiada o porwaniach oponentów władz białoruskich. Projekcji filmu towarzyszyła dyskusja z udziałem Olgi Salomatovej, ekspertki Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ds. białoruskich, Draginji Nadazdin, dyrektorki Amnesty International Polska, Raisy Michajłowskiej, obrończyni praw człowieka, przewodniczącej Białoruskiego Centrum Dokumentacji oraz Olgi Zawadskiej, białoruskiej działaczki społecznej, matki zaginionego w 2000 roku dziennikarza, Dmitrija Zawadskiego. Moderatorem dyskusji był Aleksy Dzikawicki, szef redakcji informacji Belsat TV.

W trakcie debaty Raisa Michajłowska opowiedziała o procesie tworzenia filmu, o zbiorze materiałów do niego oraz relacjach z władzą w tym zakresie. Olga Zavadska z kolei przedstawiła swoją osobistą historię i to jak od 15 lat próbuje dowiedzieć się o los swojego syna. Również uczestnicy debaty omówili obecną sytuację działaczy na rzecz praw człowieka i dziennikarzy na Białorusi oraz starali się dać ocenę próbom wznowienia dialogu Unii Europejskiej z władzą tego kraju.

Gościem specjalnym był Aleś Bialacki, który niespodziewanie przyszedł na projekcje i aktywnie uczestniczył w debacie.

Widzowie telewizji białoruskiej Belsat TV również mieli okazję dowiedzieć się o wydarzeniu organizowanym z okazji Międzynarodowego Dnia Solidarności ze Społeczeństwem Obywatelskim na Białorusi.

Nadchodzące Wydarzenia