Aktualności

Akcje HFPC w związku z otwarciem Igrzysk w Baku

W związku z otwarciem Igrzysk Europejskich w Baku w dn. 12 czerwca 2015 r. Helsińska Fundacja Praw Człowieka przeprowadziła dwie udane akcje – Paradę Wolności oraz mecz siatkarski „HFPC v. Aktorzy i politycy”.

W dniu otwarcia Igrzysk Europejskich w Baku postanowiliśmy przypomnieć warszawiakom, że demokracja i wolność słowa to wartości, które nie wszędzie są przestrzegane i są ludzie, którzy w walce o nie płacą wysoką cenę. Dlatego o 16:00 zgromadziliśmy się na Skwerze Wolności Słowa (róġ ul. Brackiej i Mysiej), gdzie nastąpiło otwarcie multimedialnej wystawy dotyczącej obrońców praw człowieka w różnych krajach świata. Wystawa składa się z dziewięciu metalowych czworościanów z wyciętymi na ścianach napisami zawierającymi krótkie opisy każdego z obrońców. W środku każdego czworościanu znajduje się ekran, na którym widać i słychać znanego polskiego aktora czytającego fragmenty listów lub dzienników więzionych dysydentów. Wystawa będzie stała na Skwerze Wolności Słowa przez miesiąc.

Po otwarciu wystawy, pracownicy i przyjaciele Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wraz z członkami Amnesty International Polska oraz Polskiej Zielonej Sieci udali się w marszu pod ambasadę Republiki Azerbejdżanu przy ul. Zwycięzców 12 na Saskiej Kępie. Tam zastały nas propagandowe napisy i zdjęcia obiektów sportowych w Baku rozwieszone na murze ambasady oraz głośniki, które z dużą głośnością emitowały przemówienia prezydenta Ilhama Aliyeva i patriotyczne pieśni. Działanie to miało na celu zagłuszenie uczestników demonstracji czytających przez megafon nazwiska więźniów politycznych z Azerbejdżanu oraz skandujących hasła dotyczące wolności słowa. Po pewnym czasie z Ambasady wyszedł jeden z pracowników, który zaczął robić zdjęcia uczestnikom Parady. Został mu przekazany symboliczny Znicz Wolności z logiem Igrzysk Europejskich i koalicji „Sport for Rights”.

W niedzielę, 14 czerwca w Sali sportowej OSiR przy ul. Wiertniczej w Wilanowie rozegrano mecz „HFPC v. Aktorzy i politycy”. Celem meczu było zwrócenie uwagi na dramatyczną sytuację więzionych w Azerbejdżanie opozycjonistów, o których wieści nie mogą się przedostać przez falę medialnego szumu wokół Igrzysk Europejskich. Z tego powodu pracownicy HFPC wyszli na boisko ubrani w stroje, na których każdy miał napisane nazwisko jednego więźnia politycznego z Azerbejdżanu. W drużynie grali: r. pr. Malgorzata Cecherz, Lidia Kopania, poseł Ryszard Kalisz, Łukasz Konopka, Agnieszka Wielgosz, Zygmunt Chajzer, Andrzej Rozenek, Marcin Święcicki oraz Igor Janke. Grającym trenerem gości był mistrz Europy oraz MVP mistrzostw Europy i wicemistrz świata w siatkówce – Piotr Gruszka. Przed rozpoczęciem gry odczytano nazwiska więźniów politycznych a zawodnikom HFPC, którzy wyszli na boisko ze związanymi rękoma na znak uwięzienia, pęta rozciął znany białoruski opozycjonista i działacz Centrum Obrony Praw Człowieka „Wiosna”, Aleksandr Bialacki. Mecz zakończył się zwycięstwem Gości, co jednak nie zniweczyło dobrych humorów zawodników HFPC, którzy również odebrali medale z rąk Pani Profesor Ewy Łętowskiej oraz Pani Prezes HFPC Danuty Przywary